Klinika w Tsarce
Projekt Jego Eminencji Ponlopa Trinley Nyimy Rinpocze – Klinika w Tsarce
.

Menri Ponlop Trinley Nyima Rinpocze jest głównym nauczycielem w klasztorze Menri w Dolanji w Indiach. Urodził się w 1962 roku w regionie Dolpo w północno-zachodnim Nepalu w odległej himalajskiej wiosce Tsarka.  Jest następcą Yongzina Tenzina Namdaka Rinpocze. Nazwisko rodowe Rinpocze to „Jangton”, które wywodzi się od Jangtona Szieraba Gjaltsena, urodzonego w 1077 roku. Słynny mistrz dzogczen i tantry, Jangton Szierab Gjaltsen był pierwszym, który spisał Przekaz Doświadczeniowy Dzogczen (Shang Shung Nyam Gyiud). Te drogocenne nauki są dziś nauczane przez Menri Lopona, jak również innych znanych mistrzów Bön.


Zapraszamy do wspierania kliniki w Tsarce (Chharka), rodzinnej wiosce Menri Ponlopa Rinpocze, która położona jest w Górnym Dolpo w Nepalu.

Górne Dolpo to najbardziej odległy i najsłabiej rozwinięty dystrykt w Nepalu.  Jest odcięty od reszty Nepalu serią wysokich górskich przełęczy i zamknięty przez śnieg przez większość roku.  Upper Dolpo jest schronieniem dla prawie 6000 osób pochodzenia tybetańskiego, których życie kręci się wokół buddyzmu, Bon, jęczmienia i jaków. Większość wiosek znajduje się na wysokości ponad 14 000 stóp, co czyni je jednymi z najwyżej położonych osad na Ziemi. Rząd Nepalu ograniczył podróże do tego regionu, aby chronić tamtejszą kulturę oraz środowisko.

Brak opieki zdrowotnej zawsze był poważnym problemem. Przed otwarciem kliniki śmiertelność niemowląt wynosiła ponad 50%, a śmiertelność matek ponad 25%. Proste leki były prawie niemożliwe do zdobycia, a infekcje spowodowane drobnymi skaleczeniami i zadrapaniami często prowadziły do amputacji lub śmierci. Najbliższe wsparcie medyczne było oddalone o 100 mil przez góry. Tę podróż trzeba odbyć pieszo, ponieważ droga tamtędy prowadzi kozim szlakiem, na zboczu góry. W związku z tym większość chorób i urazów pozostawała nieleczona.

Na prośbę lokalnych osadników i koczowników, którzy wcześniej nie mieli żadnej opieki medycznej, Menri Lopon Trinley Nyima Rinpocze, pochodzący z Górnego Dolpo i główny nauczyciel w klasztorze Menri w północnych Indiach, z pomocą wielu hojnych darczyńców, zbudował, i umożliwił zaopatrzenie i obsługę dla kliniki medycznej w swojej rodzinnej wiosce.

Klinika Tsarka zapewnia darmową opiekę zdrowotną dla każdego w Górnym Dolpo. Znajduje się ona 6 mil od południowej granicy Tybetu w wiosce Tsarka.  Klinika została otwarta w 2012 roku. Wsparcie finansowe jest potrzebne, aby zapewnić pensję pielęgniarkom, dostarczyć materiały medyczne i sprzęt, a także na bieżące funkcjonowanie kliniki.  W planach jest dostarczenie do budynku energii słonecznej i świeżej bieżącej wody. W 2018 został położony nowy dach na budynku.

Nowa pielęgniarka kliniki, Yangzom Lama, pochodzi z innej wioski w regionie Humla.  Jest dobrze wyszkolona w zachodniej medycynie i pracowała w Katmandu.  Wszystkie pielęgniarki, które pracowały w klinice, przeszły z kolei podstawowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i higieny dla nomadów, tak aby można było „przekazać to dalej” kolejnym pokoleniom.

Klinika znajduje się na terenie klasztoru Yanggön Thongdröl Phuntsokling i jest prowadzona pod nadzorem klasztoru.

Z Twoją pomocą życie ludzi z Dolpo znacznie się poprawi. Twoja darowizna na Fundusz Kliniki Tsarka pomoże wprowadzić podstawową opiekę zdrowotną w regionie i urzeczywistnić marzenia  ludzi.

Międzynarodowa akcja zbierania funduszy jest prowadzona przez wolontariuszy, z wdzięcznością przyjmiemy najmniejszą kwotę, a cała Twoja darowizna trafi bezpośrednio do kliniki.

Fundacja współpracuje przy tym projekcie z Kyungdzong Wodsel Ling, organizacją, która zainicjowała akcje charytatywne w Tsarce.

Całość zebranych funduszy przekażemy Kyungdzong Wodsel Ling.

Darowizny należy kierować na konto Fundacji z tytułem: Darowizna – Klinika w Tsarce
Fundacja im. Drenpa Namkhi
ul.Malmeda 5, 15-440, Białystok
Bank  Pekao S.A
10 1950 0001 2006  0095 7505 0003