STUPA



Stupa/cegiełka

Oferujemy możliwość zamówienia stupy jako cegiełki na cele fundacji.

Stupa wykonana została według instrukcji Geshe Gyatso. Posiada odpowiednie proporcje, które zostały dostosowane do wymiaru 40 cm wysokości oraz 20,6 cm  boku w podstawie.

Koszt cegiełki to 2 800 zł

Stupa jest odlana z gipsu polimerowego, w skład którego wchodzi mineralny proszek i żywica akrylowa. Jest to materiał przyjazny środowisku oraz wytrzymały na warunki atmosferyczne. Polimer zastosowany do wykonania stupy imituje biały kamień i jest lekki. Stupa jest pusta w środku co umożliwia wypełnienie jej przedmiotami do konsekracji.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy: kontakt@drenpa-namkha.org

Więcej o znaczeniu stupy:

Stupa reprezentuje przebudzony umysł Buddy i posiada cechy, które przejawiają ciało, mowę i umysł Oświecenia. Jest obiektem, dzięki któremu – składając mu ofiary i okazując cześć – możemy zgromadzić niewyobrażalnie wielką ilość zasługi oraz mądrości.

Proporcje stupy są porównywane i identyczne z proporcjami ciała bóstwa. Serce stupy stanowią relikwie i zwoje zapisane mantrami reprezentującymi mowę Buddy, są one przywiązane do centralnego słupa wewnątrz stupy. Reprezentacje Oświeconego Umysłu obejmują święte przedmioty i relikwie dawnych mistrzów oraz inne błogosławione przedmioty. Rytuały konsekracji stupy sprawiają, że kontakt ze stupą owocuje takimi samymi pożytkami, jak spotkanie samego Buddy. Stupy są postrzegane jako wysoce święte budowle, które emitują nieograniczone promienie błogosławieństw i współczucia Buddów.

Mówi się o wielu dobrodziejstwach płynących z budowania i okrążania stup: przybliża to do szybkiego urzeczywistnienia doskonałego przebudzenia, pomaga w odrodzeniu się w wyższych sferach egzystencji, jest wsparciem dla szczęśliwego, długiego życia w dobrobycie, oczyszcza karmę oraz negatywne energie, tworzy sprzyjające okoliczności.

Błogosławieństwo stupy odczuwane jest zarówno przez tych, którzy uczestniczą w jej budowie, oddają jej cześć, a także przez wszystkich, którzy mieszkają w okolicy, gdzie się ona wznosi. Jest  źródłem spokoju i szczęścia dla wszystkich istot widzialnych i niewidzialnych.

Opis znaczenia poszczególnych części stupy:

Fundament stupy jest odpowiednikiem dziewięciu przestrzeni niezmiennego Yungdrung. Pierwsza okrągła platforma odpowiada elementowi przestrzeni. Druga jest związana z żywiołem powietrza, trzecia z żywiołem ognia, czwarty odpowiada żywiołowi wody, a piąty żywiołowi ziemi. Kolejna część reprezentuje Górę Meru, a każda ze stron jedną z czterech aktywności: wschód=łagodny, północ=pomnażający, zachód=mocy, południe=gniewy, centrum=ciągłość.

Kolejne pięć platform reprezentują: dyscyplinę całkowicie czystej etyki, Niezmierzoną Jakość Współczucia, Niezmierzoną Jakość Miłości, Niezmierzoną Jakość Radości oraz Niezmierzoną jakość Zrównoważenia. Kolejna platforma reprezentuje Pięć Rodzin Buddy i jest również tronem dla wazy. Waza reprezentuje pustkę. Potem jest kanał wazy, a po nim platforma reprezentująca 4-krotną ścieżkę Shenrap. Płatki lotosu reprezentują rozległą przestrzeń Wielkiej Matki Satrik Ersang. Kolejna część (pióropusz) reprezentuje 13 podstaw, 13 cykli mocy i 13 mądrości. 13 zewnętrznych struktur reprezentuje męską energię, a 13 wewnętrznych struktur reprezentuje energię żeńską. Razem reprezentują zjednoczenie mężczyzny i kobiety. Kapelusz reprezentuje 4 wielkie współczucia. Dwa „Rogi Garudy” reprezentują Metodę i Mądrość. Górny ornament reprezentuje Ciało Bon, Bonku, ciało wielkiej błogości. Miecz aktywności reprezentuje Wielką Mądrość i wszystkie działania, które są poza cykliczną egzystencją.

W kulturze tybetańskiej istnieje także tradycja stup pośmiertnych, której podlegają zarówno osoby świeckie jak i praktykujące. Proces powstawania takiej stupy wymaga zaangażowania lamy biegłego w astrologii oraz szczegółowych wyliczeń, zgromadzenia odpowiednich przedmiotów oraz substancji, a na koniec przeprowadzenia ściśle określonego rytuału. Jest to doskonała okazja do praktyki oraz gromadzenia zasługi, nie tylko dla osób związanych z osobą zmarłą, ale dla całej społeczności lokalnej lub połączonej więziami praktyki oraz uczestnictwa we wspólnych ceremoniach religijnych.

Celem budowania takiej stupy na poziomie indywidualnym jest oczyszczenie karmy, negatywnych energii oraz stworzenie podstaw do nagromadzenia wspierających okoliczności oraz zasług. Dotyczy to osoby zmarłej, jak i osób zaangażowanych w projekt na poziomie wsparcia materialnego i duchowego.