Medycyna ajurwedyjska

Ajurweda (āyurveda), całościowy starożytny system zdrowotny liczący 5000 lat, czerpie swoją mądrość ze świętego języka sanskryckiego. Zakorzenione w głębokim znaczeniu aju (āyuḥ) oznacza „życie”, natomiast weda (veda) to „wiedza”. W ten sposób ajurweda jest świętą skarbnicą mądrości dotyczącą sztuki życia w zgodzie z wielorakimi siłami życiowymi. Kluczowe dla jej filozofii jest rozpoznanie przenikającej się natury ciała, umysłu i ducha, gdzie zasadnicza dla osiągnięcia ogólnego dobrostanu jest równowaga i jedność.

W sercu ajurwedy obecne jest podstawowe pojęcie, że każda żywa istota jest ucieleśnieniem złożenia pięciu żywiołów – pańcia buta (pañca bhūta) – co określa jej stan. Takie złożenie jest tak charakterystyczne jak odcisk palca, wplecione zawile w tkaninę życia na ziemi. Głęboka ścieżka ajurwedy wiąże się z rozpoznawaniem w każdym człowieku tego żywiołowego złożenia, a kiedy to konieczne, z przepisywaniem odpowiednich środków zaradczych, aby zestroić ponownie harmonijną symfonię.

Upraszczając głębokie zrozumienie pięciu żywiołów, ajurweda streszcza je do trzech podstawowych sił: waty (vāta), ucieleśniającej powietrze i przestrzeń; pitty (pitta), przedstawiającej ogień i wodę; i kapy (kapha), symbolizującej ziemię i wodę. Przez przyswajanie tej wiedzy i rozpoznawanie w sobie gry żywiołów, ajurweda pozwala wyruszyć w przemieniającą podróż do dobrostanu, otwierając bramy do zrównoważonego życia i harmonijnego istnienia.

Jesteśmy zaszczyceni, mogąc przedstawić dr Parvathy Chandran, żarliwą ajurwedyjską lekarkę z ponad trzynastoletnim doświadczeniem, oddaną całym sercem starożytnej sztuce uzdrawiania. Pochodząc z Kerali, miejsca narodzin ajurwedy, zanurzyła się ona w głębokiej mądrości tej tradycyjnej praktyki.

Pod kierownictwem Swamiego Nirmalandy Giriego, szanowanego ajurwedyjskiego praktyka, dr Chandran udoskonaliła swoje umiejętności i pojęła prawdziwą istotę ajurwedy. Obecnie prowadzi ona własną Klinikę Ajurwedy w Indiach (Ayurveda Clinic), w której przelewa swoje doświadczenie na tych, którzy poszukują naturalnych i holistycznych rozwiązań zdrowotnych.

Misja dr Parvathy Chandran jest prosta, ale głęboka – budzić świadomość o prawdziwych zasadach ajurwedy wśród ludzi wszelkiego pokroju. Wierzy ona mocno, że ajurweda posiada klucz do pielęgnowania harmonijnego i zrównoważonego życia, pozwalając każdemu zmniejszyć zależność od lekarstw konwencjonalnych.

Dla dr Parvathy Chandran ajurweda to nie tylko zawód – to jej życiowe powołanie. Pragnieniem jej serca jest dzielić się przemieniającym potencjałem ajurwedy z jak największą liczbą ludzi, sprzyjając głębokiej więzi z ich wewnętrznym ja i z bogatym indyjskim dziedzictwem kulturowym.